zpracování tisku

laminace, lakování a UV lak

Laminování

Papír potáhneme plastovou fólií – vaše tiskoviny tak jednoduše a účinně ochráníme před poškozením, ušpiněním nebo namočením. Tiskoviny laminujeme až do šířky 78 cm.

Na výběr jsou lesklé, matné a sametové fólie.

Lakování

Na povrch tiskoviny se nanáší médium, které po zaschnutí tvoří film, ten tiskovinu chrání a zároveň vytváří různé efekty. Nanesený film je po vytvrzení stejně silný jako v tekutém stavu při nanášení. Tato vlastnost a příznivá cena způsobuje, že tento typ lakování patří k nejvyhledávanějším. Vytvrzený lak je vysoce lesklý, omyvatelný, odolný proti vodě, odolává mechanickému poškození a zvyšuje životnost tiskoviny. Můžeme lakovat jen určité části tiskoviny (parciální lakovaní) nebo využít speciálních UV laků (vizuální efekty – námraza, bubliny nebo prostorové efekty – reliéfy).

Lakujeme UV laky přes síto, do velikosti B1. Síta si sami připravujeme.

speciální efekty

slepotisk

Slepotisk je speciální technika ražby. Provádí se vždy ražbou razící formou za vysokého tlaku do kvalitního papíru, nebo do kůže. Nejčastěji se razí jednoduchý motiv například logo, anebo ozdobný prvek či ornament.

Při slepotisku dochází k plastické deformaci papíru za použití tlaku a speciální raznice. Vzniká tak zajímavý reliéfní povrch, jenž zvyšuje atraktivitu finálního výrobku. Pro tuto technologii je důležitá správná volba papíru. Přednost dáváme papírům s vysokým podílem bavlněných vláken v gramáži 80 – 350 gr/m2.

braillovo písmo

Braillovo písmo lze aplikovat na tiskoviny dvěma způsoby. Buď aplikací reliéfního laku, nebo vytlačením bodů do média jako u slepotisku. Jsme schopni nabídnout a zrealizovat obě varianty.

horká ražba

Vaše tiskoviny je možné zdokonalit potištěním folií. Horká ražba umožňuje vytvářet lesklé metalické povrchy. Barva folie může být dnes již v podstatě jakákoliv – lesklá či matná, nejběžněji zlatá a stříbrná. Používáme i barvy měděná, modrá, zelená, červená, perleťová bílá, krémová, růžová, fialová…

UV lak

UV lak má v polygrafii dvě funkce. Ochrannou a efektní zdobnou. Ochrannou funkcí rozumíme zvýšení odolnosti proti UV záření a povětrnostním vlivům nebo proti mechanickému poškození tiskovin. Laky používáme v různých stupních lesku, od matných přes polomatné a pololesklé až po vysoce lesklé. Různými stupni lesku nebo matu laku na podkladech s odlišným povrchem se nechá docílit výrazného zhodnocení výrobku. Tohoto efektu využívá parciální lak při zvýraznění nápisů, obrázků, log a jiných. Reliéfní lak má podobnou funkci, umocněnou svou vysokou vrstvou nánosu, kdy se dá dosáhnout 3D efektu. Praktické využití je například u Braillova písma.

efektové UV barvy

Mezi efektové barvy počítáme barvy, kterými lze docílit zvláštních dekoračních efektů nebo je využít i pro speciální technické aplikace (např. ve tmě svítící bezpečnostní tabulky). Jsou to především barvy se speciálními luminiscenčními odstíny, tedy fluorescenční a fosforescenční (barvy s dosvitem), dále transparentní barvy, speciální barvy (např. tabulová barva, na kterou lze psát křídou), dále metalické barvy, perleťové barvy, glitry, zrcadlové barvy. Další oblastí jsou barvy opatřené vůněmi nebo barvy, které mění odstín vlivem světla nebo tepla.

Voňavé barvy

Barvy s vůní fungují tak, že do barvy jsou vmíchány kapsličky, ve kterých je uzavřená vůně. Spotřebitelé je používají tak, že se natištěná suchá barva tře rukou. Přitom kapsličky praskají a vůně je zřetelně cítit. Kapsličky se dodávají s různými vůněmi a je třeba je před tiskem opatrně do barvy vmíchat.

Fluorescenční barvy

Barvy fluorescentní pracují na principu fotochemické luminiscence, to znamená, že emitují více světla, než kolik na ně dopadá, avšak na rozdíl od barev s dosvitem svítí pouze na světle. Dodávají se v několika odstínech. Mají poněkud hrubší pigment a doba jejich skladovatelnosti je kratší než u jiných odstínů barev. Odstíny se významně mění s délkou a intenzitou působení UV světla. To znamená, že na slunci poměrně rychle vyblednou. Tento proces lze částečně zmírnit přelakováním tisku lakem s UV filtrem.

Barvy viditelné pod UV – luminofory

Luminiscenční barvy vyzařují více světla, než na ně dopadá.  Barvy obsahují speciální luminofory. Luminofor je látka schopná pohlcovat energii a následně ji vyzařovat ve formě světla. Luminofory v barvách reagují na UV světlo, to znamená, že tisk může být prakticky neviditelný a objeví se pouze pod UV lampou nebo v UV světle. Používají se jako ochranné prvky nebo i pro dekorativní účely (diskotéky). Dodávají se v několika odstínech.

Stírací barvy

Stírací barvy jsou speciální barvy, kterými lze přetisknout tisk (obvykle ofsetový) tak, aby nebyl pod barvou viditelný. Správně natisknutou stírací barvu je možné seškrábnout nehtem, tupou stranou nože nebo podobnou pomůckou. Barvy se dodávají jako ředidlové nebo UV a obvykle buď v odstínu zlatém, nebo stříbrném. Při aplikaci na savé materiály je nutné podtisknout barvu lakem.

Tabulové barvy

Tabulové barvy jsou velmi matné barvy, které obsahují abrazivní složku, která umožňuje opakovatelný popis barvy školními křídami a jejich následné bezezbytkové očištění od křídy. Při tisku je nezbytné dodržet doporučený postup z hlediska tisku, sušení a hlavně doporučeného typu sítoviny. Je třeba upozornit na to, že barva je určena k popisování pouze školními křídami.

Glitry a perletě

Glitry a perletě jsou sypké materiály. Obvykle jsou to drobné, podle velikosti tříděné kousky polyesterové fólie s napařenými vrstvami. Při tisku je nutné zvolit sítovinu podle velikosti částic tak, aby teoretické oko na šabloně bylo o něco větší než největší částice glitrů nebo perletí. Smysluplné je vmíchávat glitry nebo perletě do laků nebo transparentních odstínů.

personifikace

Personifikujeme černobíle i barevně, samozřejmostí je možnost využití oboustranné personifikace. Pro personifikaci používáme různé typy papírů (ofset, matná křída i recyklovaný papír), jejichž gramáž je od 100 do 300 gr/m².

paginace

Paginace jinak také koloncifra je stránková číslice. Najdete ji většinou v patě strany, ale může být i součástí celého záhlaví či zápatí.

knihařské zpracování

vazby (V1-V8, kroužková)

ruční vazby

Pro kompletaci Vašich dokumentů nabízíme několik typů vazeb. Kroužkovou plastovou nebo kovovou, možné jsou také vazby s kovovým hřbetem nebo UNIBIND a další. Kompletovat vaše dokumenty můžeme také pomocí plastových lišt. Jejich předností je snadná kompletace dokumentů bez použití strojů a dalších pomůcek.

strojní šitá vazba V1

Je vhodná pro sešitové vydání. Listy jsou spojeny sponkou ve hřbetu. Obálka může, ale nemusí, být z tvrdšího papíru než blok. Tato vazba má omezení v maximálním počtu takto zhotovených stran. Více jak 60 listů (120 stran) se tímto způsobem nedoporučuje realizovat.

strojní šitá vazba V2

Je lepená měkká vazba. Zfalcované a nasnášené složky nebo archy jsou v hřbetu ofrézovány – zdrsněny, spojeny termolepidlem a vlepeny do obálky. Nakonec oříznuty po třech stranách.

strojní šitá vazba V8

Je klasická, poctivá šitá vazba s tvrdými knižními deskami. Listy jsou v bloku knihy nejenom slepeny, ale také prošity nití. Jedná se o nejpevnější knižní vazbu.

bigování

Bigování je jedna z knihařských technik. Bigování se provádí u silnějších materiálů (od 175 g/m2 a výše) a například u desek měkkých vazeb. V místě, kde se potřebuje papír ohnout, se tlakem vytlačí rylka a papír se v tomto místě ohne, a to bez vedlejšího poškození (praskání, polámání). Bigování se provádí z důvodu následného snadnějšího přehnutí nebo složení.

falcování

Falcování je další z knihařských technik, při které je papír skládán na výsledný formát, nebo jednoduše přeložen. Falcování se dělí na: souběžné, křížové a na tzv. harmoniku (leporelu).

Při falcování je papír strojem (falcovačkou) skládán na výsledný formát (např. A4 falcovaná na 1/3), nebo je jednoduše pouze přeložen. Je možno použít jen na papíry s gramáží do 200 g.

U nás v tiskárně falcujeme až do formátu 70 × 100 (B1).

výsek

příklopový výsek

Produkční výsek do formátu 600 × 785 mm. Stroje jsou navrženy pro nepřetržitý provoz pro výsek všech druhů kartonů, vlnité lepenky, plastových fólií i kožených výrobků.

výsekový automat

Stroj je určen pro výsek papíru a kartonu v rozsahu gramáží 80-600 g/m2 a vlnité lepenky do tloušťky 4 mm. Do velikosti B1. Vyznačuje se robustní konstrukcí a přesným registračním systémem.

laserový digitální výsek

Moderní technologie v posledních letech stále častěji pronikají do polygrafického průmyslu, a i když některé z nich se doposud masově neprosadily jak u nás, tak i v celosvětovém měřítku, je nutné brát je v potaz. Jedním z takových řešení je i digitální laserový výsek, kdy není zapotřebí využití výsekové formy jako u ostatních druhů výseku, ale veškeré operace jsou prováděny pomocí laserového paprsku.

lepení

strojní lepení

Můžeme volit varianty použití disperzního nebo tavného lepidla, čímž zajistíme maximální kvalitu finálního produktu.

ruční lepení

Je-li Váš produkt příliš složitý pro strojní lepení, postarají se o něj naši zkušení operátoři ručně.

K lepení obalů používáme techniky lepení za studena i za tepla. Dále oboustranné lepenky dle typu produktu.

Zadejte nám poptávku:

    Zadejte nám poptávku!